راهنمای خرید فرش ماشینی

فرش ماشینی

در اکثر خانه‌های ایرانی، فرش جزو یکی از ضروری‌ترین لوازم منزل به حساب می‌آید. اگرچه از دیرباز فرش‌های دستباف محبوبیت زیادی دارند اما در سال‌های اخیر فرش‌های ماشینی نیز با استقبال خوبی روبه‌رو شده‌اند و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از دلایل آن شباهت بسیار زیاد فرش‌های ماشینی جدید به فرش‌های دستباف است. این شباهت بیشتر به خاطر نوع نقشه، تراکم زیاد و نوع مواد اولیه به کار برده شده در بافت آن‌هاست. البته دلیل دیگر افزایش محبوبیت فرش‌های ماشینی، ارزان بودن و تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ و نقشه فرش‌های ماشینی جدید است که مطابق با هر بودجه، سلیقه‌ و دکوراسیونی می‌توان از بین آن‌ها انتخاب کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را هرچه بیشتر با انواع فرش‌های ماشینی آشنا کنیم تا بتوانید هنگام خرید انتخاب مناسب‌تری داشتخه باشید.

شانه و تراکم

آنچه هنگام خرید فرش اهمیت زیادی دارد، داشتن اطلاعاتی در مورد‌ شانه و تراکم فرش است. تعداد شانه و تراکم دو شاخصی هستند که در تعیین کیفیت فرش نقش دارند و خریداران باید به آن‌ها توجه کنند.

در واقع هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر باشد، ‌آن فرش کیفیت، شفافیت و لطافت بیشتری دارد. به زبان ساده فرش‌هایی که شانه آن‌ها بیشتر است ریز بافت‌تر و شلوغ‌تر هستند، به همین دلیل به فرش دستبافت شباهت بیشتری دارند و به اصطلاح دستبافت گونه می‌باشند.
پس شانه فرش به ریزی و نقشه فرش مربوط می‌شود؛ اما تراکم همانطور که از اسمش نیز مشخص هست به فشردگی و تراکم فرش مربوط است، هرچه تراکم فرش بیشتر باشد فرش سفت‌تر و سنگین‌تر می‌شود.

رنگ و طرح فرش ماشینی

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، طرح و رنگ فرش‌های ماشینی بسیار متنوع است. در بین فرش‌های ماشینی هم نقشه‌های سنتی میتوان پیدا کرد و هم طرح‌های مدرن. انتخاب رنگ و طرح کاملاً به سلیقه شخصی افراد و نوع دکوراسیون هر خانه برمی‌گردد.

تعداد رنگ‌های به کار رفته در فرش‌های ماشینی نسبت به فرش‌های دستباف کمتر بوده و در بافت اغلب آن‌ها از ۸ یا ۱۰ رنگ استفاده می‌شود.

اندازه فرش ماشینی

از نظر اندازه نیز رایج‌ترین اندازه‌های موجود در بازار ۶، ۹ و ۱۲ متری هستند. البته فرش‌هایی با ابعاد کوچک‌تر و فرش‌های کناره هم وجود دارند که کاربرد زیادی دارند. به غیر از این اندازه‌ها، فرش‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر ۱۵ و ۲۴ متری نیز به بازار عرضه می‌شوند ولی به دلیل کاهش زیربنای آپارتمان‌های امروزی، فرش‌های بزرگ تقاضای کمتری دارند.

به گفته فروشندگان در حال حاضر در بین انواع فرش‌ها‌، فرش‌های‌ ۷۰۰ و ۱۰۰ شانه و فرش‌های با تراکم بیش از ۲۰۰۰ با استقبال بیشتری روبرو هستند.

انواع نخ‌های فرش ماشینی

سوال دیگری که در هنگام خرید فرش با آن روبه‌رو می‌شوید ممکن است در مورد انواع نخ‌های استفاده شده در تولید فرش ماشینی باشد. به طور کلی هر فرشی از سه نوع نخ تشکیل می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

نخ پرز یا نخ خاب: این نخ جهت بافت گره‌های رنگ استفاده می‌شود. به این صورت که به دور نخ پود به صورت گره و یا به شکل U قرار می‌گیرد و چندین نوع می‌باشد:

الف) نخ اکریلیک ۱۰/۵ دولا صددرصد اکریلیک خالص

ب) مخلوط نخ اکریلیک و پلی پروپیلن: که به صورت مخلوطی از الیاف اکریلیک و پلی پروپیلن ریسیده می‌شود.

ج) صددرصد پلی پروپیلن

د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی

نخ تار فرش: این نخ به صورت مخلوط پنبه پلی استر ریسیده می‌شود، کیفیت الیاف مصرفی و نوع ریس آن عامل مهمی در دوام و زیبایی فرش است. این نوع نخ‌ها بیشتر در فرش‌های اکریلیک مصرف می‌شود اما در قالی‌های پلی پروپیلن، نخ تار از همان جنس نخ پرز استفاده می‌شود که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها می‌باشد.

نخ پود: که در فرش‌های پشمی و اکریلیکی ۱۰۰ درصد پنبه می‌باشد.

در نهایت باید دانست مهم‌ترین عامل در تعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استر.

لایک
لایک دوست داشتم ها ها خیلی عالیه! این دیگه چیه! خیلی چرت بود!
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *