چگونه چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهیم؟

فرق چرم طبیعی و مصنوعی

زمانی‌ که یک کالا محبوبیت و کاربرد زیادی داشته باشد، ‌رفته رفته کالاهای تقلبی مشابه آن‌ نیز‌ وارد بازار می‌شوند که کار مشتریان را به هنگام انتخاب بسیار سخت‌تر کرده و باعث سردرگمی آن‌ها می‌گردند.یکی از این کالاهای پرکاربرد و پرطرفدار، چرم است که ناگزیر روند تقلب هم به این بازار پر رونق راه یافته است. اما خوشبختانه در مورد چرم می‌توان با کسب اطلاعاتی نه چندان زیاد، نوع اصل آن را از نوع مصنوعی و قلابی تشخیص داد.

در این مقاله نکاتی را گردآوری کرده‌ایم که شما را در تشخیص و انتخاب چرم اصل از چرم مصنوعی کمک می‌کنند.

فرق چرم طبیعی و مصنوعی

برچسب چرم

محصولات چرم طبیعی دارای نشان یا مهر نشان دهنده‌ی طبیعی بودن چرم به کار گرفته شده در تهیه‌ی محصول هستند. اما اگر چرم مصنوعی تولید می‌شود، برچسب تقلبی هم تولید می شود! تمام برندها از این قانون پیروی می‌کنند و تنها در صورتی که محصول کاملا چرم طبیعی باشد از این تگ‌ها استفاده می‌کنند. با این حال باید موارد بعدی را نیز در نظر بگیرید تا به جز تشخیص چرم طبیعی، تشخیص دهید که برند نیز اوریجینال و اصلی است.

قیمت چرم

در بیشتر مواقع محصولات چرم مصنوعی نسبت به کالاهای اصیل و اورجینال قیمت نسبتا پایین‌تری دارند. اما همیشه نمی‌توان این معیار را برای تشخیص استفاده کرد. چرا که ممکن است افراد سودجو چرم‌های مصنوعی را به قیمت چرم‌های طبیعی به فروش برسانند. پس هنگام خرید محصولات گران قیمت کار دشوارتری پیش رو دارید و باید محصول را با دقت بیشتری بررسی کنید.

بوی چرم

دومین مورد در تشخیص، بوی محصول است. چرم طبیعی دارای بوی خاص خودش است که محصولات اصلی از طریق این بو قابل شناسایی هستند. اما باز هم احتمال ساخت عطرهای مصنوعی برای بودار کردن چرم‌های مصنوعی وجود دارد.

جنس پشت چرم

پشت پارچه را نگاه کنید؛ این کار هنگام خرید پارچه بسیار آسان است، اما با کیف، کاپشن، دستکش و دیگر محصولات چرمی که دارای آستر هستند چه کنیم؟ به درزهای دوخت دقت کنید، پشت چرم طبیعی پرز دار است، در حالی که پشت پارچه‌های مصنوعی به صورت شبکه ‌ای با نخ دوخته شده است، پس اگر نخ دیدید، فرار کنید!

 ضخامت ناهمگن

هنگامی که به قسمت‌‌های مختلف چرم طبیعی دست بزنید چرم یک دست نیست، یعنی بعضی جاها نازک است و بعضی جاها ضخیم‌. چون قسمت‌‌های مختلف پوست دام ضخامت‌‌های متفاوتی دارد. در حالی که چرم مصنوعی چون با دستگاه درست می‌شود، کاملا یکدست است.

فروشگاه معتبر

بهتر است چرم را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید که شناسنامه‌ی چرم را نیز همراه محصول در اختیارتان قرار می‌دهند.

انعکاس نور

اگر چرم طبیعی را زیر نور بگیرید نور را یکدست منعکس نمی‌کند و بعضی جاهای آن مات و بعضی جاها براق به نظر می‌رسد.

بافت و طرح روی چرم

به طرح روی چرم دقت کنید، چرم طبیعی دارای طرح غیر تکراری و منحصر به فرد است. اگر روی چرم طرح تکراری و قابل دنبال کردن دیدید، مطمئنا طرح پرسی و چرم  مصنوعی است.

تست شعله

چرم طبیعی به سادگی آتش نمی گیرد ، تغییر شکل نمی‌دهد و اگر شعله را تا مرحله سوختن پوست ادامه دهید بوی وحشتناکی مانند سوختن مو می‌دهد. لازم به ذکر است که چرم مصنوعی چون از پلاستیک تهیه شده است، در معرض حرارت به سرعت جمع شده، تغییر شکل می‌دهد و می سوزد. (اگر چه این روش، روشی مطمئن است ولی توصیه نمی‌شود. شما که نمی‌خواهید لباس چرم خود را آتش بزنید؟!)

لمس چرم

یکی از مهمترین نشانه‌ها برای تشخیص چرم مرغوب و طبیعی حس لمس آن است. چرم طبیعی همانند یک پوست واقعی  برخلاف چرم مصنوعی حسی گرم به دست منتقل می‌کند. چرم مصنوعی سردتر و سخت‌تر است. چرم طبیعی که عملیات کمتری روی آن انجام شده است نرم‌تر از نمونه های پروسس شده است و کیفیت بالاتری دارد.

لایک
لایک دوست داشتم ها ها خیلی عالیه! این دیگه چیه! خیلی چرت بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *