عطر یا دئودورانت

معمولا بوی عرق برای همه ناخوشایند است و بسیاری از افراد همواره به دنبال روش‌هایی برای از بین بردن آن هستند. خوشبختانه امروزه محصولات زیادی برای رفع این مشکل تولید می‌شوند که اگر به درستی از آن‌ها استفاده شود، نتایج مطلوبی به دنبال خواهند داشت.

بهتر است بدانید عرق به خودی خود بوی بدی ندارد و بوی نامطبوع زمانی به‌وجود می‌آید که عرق با باکتری ترکیب می‌شود. این باکتری‌ها که عامل بوی بدن هستند، به ‌سرعت در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند.

همانطور که گفته شد،‌ برای جلوگیری از بوی بد بدن و بوی عرق می‌توان از محصولات مختلفی استفاده کرد. برای مثال عطرها و دئودورانت‌ها محصولاتی هستند که برای اینکه بدن و لباس بوی خوبی بدهد به کار برده می‌شوند. با وجود این‌ که دئودورانت و عطر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند اما هنوز افراد زیادی تفاوت بین آن‌ها را نمی‌دانند و حتی آن‌ها را به جای هم نیز به کار می‌برند.

با اینکه این دو محصول مایعاتی خوشبو هستند و برای هدف مشترکی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما ترکیب و طول عمر کاملا متفاوتی دارند. در ادامه تفاوت این دو را بیشتر توضیح خواهیم داد.

دئودورانت

دئودورانت اسپری مایع برای از بین بردن بوی بدن است. این محصول در پوشاندن بوی بد عرق زیربغل و لباس فرد بسیار موثر است. همانطور که از نامش پیداست، دئودورانت برای از بین بردن بوی بد یک شخص و یا یک مکان است.

معمولا دئودورانت‌ها حاوی ۶ تا ۱۵ درصد روغن‌های معطر محلول در ۸۰ درصد الکل هستند. دئودورانت‌ها هنگامی که روی بدن اسپری می شوند به عنوان ضد تعریق عمل می‌کنند، اما از آنجایی که دارای درصد بسیار کمی از روغن‌های معطر هستند، در صورتی که بر روی لباس اسپری شوند، اثری ندارند.

عطر

عطر یک مایع معطر است که برای برطرف کردن بوی بد، بر روی لباس و برخی از نقاط بدن استفاده می‌شود.

عطر با استفاده از روغن های معطر ساخته می شود. این روغن‌ها از گیاهان، گل‌ها و ادویه جات ترشی مختلف بدست می‌آیند. عطر حاوی درصد بالایی در حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد روغن معطر محلول در ۸۰ درصد  الکل است. دلیل ماندگاری بالای عطر، غلظت بالای روغن‌های معطری است که در ساخت آن‌ها استفاده شده‌ است. برخی از عطرها تا حدی هستند که حتی پس از دوش گرفتن نیز بوی آن‌ها هم باقی می‌مانند.

تفاوت بین دئودورانت و عطر چیست؟

عطر نسبت به دئودورانت دارای درصد بالاتری از روغن های معطر محلول در الکل است.
عطرها ماندگاری بیشتری نسبت به دئودورانت ها دارند.
دئودورانت به عنوان پوششی برای جلوگیری از بوی بد بدن به کار می‌رود و برخی از آن‌ها به عنوان ضد تعریق عمل می‌کنند.
دئودورانت به طور مستقیم بر روی بدن استفاده می‌شود، به خصوص در زیر بغل. اما عطرها بر روی لباس و برخی از قسمت‌های بدن مانند پشت گردن، گوش ها، مچ دست‌ها، و غیره استفاده می‌گردند.
از نظر قیمت نیز به دلیل بالاتر بودن غلظت روغن‌های معطر، عطر گران‌تر از دئودورانت است.

لایک
لایک دوست داشتم ها ها خیلی عالیه! این دیگه چیه! خیلی چرت بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *