در هنگام خرید کولر گازی باید به چه مواردی توجه کنیم؟

خرید کولر گازی

هم زمان با نزدیک شدن فصل تابستان و گرم شدن هوا،‌ تقاضا برای خرید کولر گازی نیز بسیار زیاد می‌شود؛ اما همین که قصد خرید کنید و سری به بازار یا فروشگاه‌های آنلاین بزنید، با سوالات بسیار زیاد و کلمات تخصصی متنوع در رابطه با کولر گازی مواجه خواهید شد که شما را سردرگم‌تر می‌کنند. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمام مطالب مهمی که در هنگام خرید کولر گازی به آن‌ها نیاز خواهید داشت را بیاوریم و برای داشتن خریدی آسان‌تر یاری‌تان کنیم.

انواع کولر گازی

کولر گازی‌ها در کل به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت آن برای داخل اتاق و قسمت دیگر که شامل موتور یا کمپرسور است برای نصب در خارج از اتاق در محیطی دورتر از محل نصب پنل با حداقل صدا می‌باشد.

این نوع از کولر نسبت به کولر گازی‌های پنجره‌ای و قابل حمل فضای بیشتری را در بیرون از اتاق اشغال می‌کنند.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل از یک دستگاه تشکیل شده و بر خلاف کولر گازی اسپلیت قسمت بیرونی ندارد. این نوع کولر گازی از دیگر مدل‌های کولر گازی پر سروصداتر است ولی می تواند گرم‌ترین اتاق‌ها را به خوبی خنک کند.

کولر گازی پنجره‌ای

کولر گازی پنجره‌ای برای خنک کردن اتاق‌های کوچک مناسب است. در این مدل از کولر گازی تمامی قطعات در یک جعبه قرار دارند. همچنین در کولر گازی پنجره‌ای هوای خنک از قسمت داخلی آن وارد و هوای گرم از قسمت خارجی به فضای بیرونی منتقل می‌شود.

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده معمولا نسبت به بقیه کولرهای گازی کاربرد متفاوتی دارد. کاربرد این نوع کولر گازی نسبت به بقیه اندکی متفاوت‌تر است و بیشتر در مکان های عمومی مثل فروشگاه‌ها، مساجد، ترمینال‌ها و… استفاده می‌شود.

البته برای خانه‌هایی که امکان نصب کولر گازی پنجره‌ای و یا اسپلیت وجود ندارند نیز می‌توان از این نوع کولر گازی استفاده کرد.

چه نوع کولر گازی برای من مناسب است؟

پس از شناخت انواع کولرگازی نوبت به این می‌رسد که تصمیم بگیرید کدامیک برایتان مناسب‌تر است. قبل از خرید حتما به این سوالات پاسخ دهید: در کجا می‌خواهید آن را نصب کنید؟ چه موقعی از سال از آن استفاده می‌کنید؟ در کجا نصب خواهید کرد؟ چه مقدار فضای خالی دارید؟

برای مثال اگر می‌خواهید کولر گازی پنجره‌ای خریداری کنید، ابتدا باید نوع پنجره خود را در نظر بگیرید زیرا کولرهای گازی پنجره‌ای متفاوتی برای انواع پنجره‌ها ساخته شده است.

در مورد کولر گازی پرتابل هم این را نظر بگیرید که باید دریچه‌ای وجود داشته باشد تا هوای گرم از آنجا خارج شود. همچنین باید فضای کافی برای این نوع کولر گازی وجود داشته باشد.

در هنگام خرید کولر گازی به چه مواردی توجه کنیم؟

پس از بررسی موارد بالا و نتیجه گیری در مورد آن‌ها، برای انتخاب بهتر باید جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار دهید.

کولر گازی اینورتر

شاید تا به حال نیز با این سوال روبه‌رو شده‌اید که کولر گازی اینورتر چیست و با نوع معمولی چه تفاوتی دارد؟ اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه‌ی یک برد الکترونیکی به کمپروسور اضافه می‌شود و در تمام کمپرسورها می‌توان از اینورتر بهره برد. در کولرهای غیر اینورتر زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده‌ایم برسد، کمپرسور خاموش می‌شود. با گذشت زمان و هنگامی‌که دمای محیط زیاد شد، کمپرسور دوباره شروع به کار می‌کند. در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد: یا روشن است یا خاموش. اما کمپرسورهایی که به سیستم اینورتر مجهز هستند، در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی‌کنند و تنها دور موتور را کاهش می‌دهند؛ به همین دلیل به موتورهای با دور متغیر معروف هستند.

کولر گازی اینورتر و معمولی چه تفاوتی دارند؟

قیمت: کولرهای اینورتر گران‌تر از نوع معمولی هستند.

انرژی مصرفی: در نوع اینورتر چون دیگر نیازی به خاموش و روشن کردن کمپرسور به منظور حفظ تعادل دمای محیط نیست مصرف انرژی کولر گازی اینورتر کمتر از نوع معمولی است. در نتیجه باعث کمتر شدن مصرف برق می شود.

بازسازی و تعمیرات: کولر گازی اینورتر چون دارای سیستم پیچیده‌تری است، موقع سرویس و تعمیر نسبت به نوع معمولی هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت.

سرعت سرد سازی: سرعت سرد سازی کولر گازی اینورتر نسبت به نوع معمولی بسیار بیشتر است.

میزان صدا: به دلیل اینکه کمپرسور کولر گازی اینورتر به صورت مستمر خاموش و روشن نمی‌شود علاوه بر مصرف برق کمتر دارای صدای کمتر نیز می‌باشد.

بی تی یو (BTU) چیست؟

در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از ۶۰ درحه فارنهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند. به زبان ساده، بی تی یو یا BTU یکای اندازه‌گیری ظرفیت است که نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه در واحد زمان است و این به معنای آن نیست که دمای باد کولر خنک‌تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می‌کند بیشتر است. محاسبه BTU توسط ریاضیات قابل انجام است. میزان ظرفیت کولر گازی شما بسته به مساحت و نوع فضا و شرایط آب و هوایی متفاوت است در اینجا برخی از ظرفیت‌های کولر گازی نسبت به مساحت فضا را ذکر می‌کنیم:

بی تی یو بر حسب مساحت

لایک
لایک دوست داشتم ها ها خیلی عالیه! این دیگه چیه! خیلی چرت بود!
6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *